Čištění solárních panelů

Proč je potřeba věnovat pozornost údržbě fotovoltaiky?

Informace od výrobců fotovoltaických a solárně termických panelů často nepřesně  uvádí, že panely jsou naprosto bezúdržbové a nevyžadují žádnou další péči. Je to v podstatě totéž, jako by si zákazník myslel, že při koupi nové sekačky bude mít nový stroj, u kterého mu nevzniknou dodatečné náklady spojené s jeho údržbou a servisem. Informace o nulové investici do údržby fotovoltaiky jsou často zkreslené, protože pokud se čištění pravidelně neprovádí, sníží se přísun slunečního záření – přes špinavá a upatlaná okna prochází do interiéru také méně světla. Pokud si přejete, aby se vám investice do solárů a fotovoltaiky co nejrychleji vrátila, je nutné udržovat právě vnější plochu panelů, která je často zašpiněná, čistou.

Je rozdíl v údržbě fotovoltaických a solárních systémů?

Ať už vlastníte solární systém k ohřevu teplé vody či vytápění, nebo systém fotovoltaiky pro výrobu elektřiny, rozdíl v údržbě nepoznáte. Oba typy systémů jsou ovlivněny povětrnostními podmínkami a faktory životního prostředí, jako jsou znečištění ovzduší, vysoké či nízké teploty a expozice UV záření. V obou variantách platí, že je nutné i čištění kovových dílů. Největší množství nečistot můžeme najít na skle v blízkosti kovových součástí.

Čištění solárních a fotovoltaických panelů

čištění solárních a fotovoltaických panelů se nejběžněji používají mop a stěrka, můžeme jej omývat tlakovou vodou s přídavkem vhodného čisticího prostředku, nebo různými kartáči a u velkých solárních parků využít strojní technologie. Protože v zimě je panel pokryt vrstvou sněhu, která mu brání v lepším výkonu, je nutné ji odhrnovat.

Vysoký výkon

Výkon čištění je
10 tisíc m²/h

Otočný mechanismus

Umožňuje jednoduché čištění modulů 

Rychlá příprava

Již za 3 minuty můžete
začít čistit

Flexibilita

Flexibilní moduly pro různé varianty použití

Vyšší účinnost +30 %

Čištění výrazně zvyšuje účinnost FV panelů

Možnosti upevnění

Lze použít traktory, bagry, teleskopické nakladače

Ovládání joystickem

Jednoduché a lehké ovládání joystickem

Konstantní tlak

Automatické vyrovnání úrovně na nerovném terénu

Pojďme si představit mytí solárních panelů technikou od firmy Sunbrush:

SBM Compact

Základní technikou pro čištění solárních panelů je SunBrush® mobil Compact. Jedná se o univerzální systém pro čištění fotovoltaických panelů. SunBrush® mobil Compact lze používat jak ve velmi horkých (+40°C), tak ve velmi chladných (-20°C) místech. Váží cca 480 kg s délkou kartáče 4,5 metru.

SBM RAPID

Pro zvláště úzké průchody solárních elektráren a sledovací systémy s příčníky, je SunBrush® mobil Rapid ideálním řešením. SunBrush® mobil Rapid má stejně jako základní model patentované řešení „WashTronic“. S tímto systémem obsahujícím minibagr, může docházet k mytí solárních panelů až do výšky šesti metrů. Celou konstrukci včetně minibagru můžete pohodlně převézt na přívěsu. Bez problémů lze provádět i mokré čištění, protože vodní nádrž je zavěšena na radlici dozeru a přepravována s sebou.

SBM TRACKFLEX

Ať už máte jakýkoliv úhel sklonu solárních panelů, jedinečný solární čisticí systém SunBrush Mobile TrackFlex umožňuje pečlivou a důkladnou údržbu vaší fotovoltaiky. Tento model umožňuje například dobré čištění svislých ploch fotovoltaických panelů díky tomu, že je vybaven kloubovým ramenem a kartáčem, který se dá posouvat v libovolném směru.

CRANE

Pro potřeby mytí vyšších nebo nepřístupných fotovoltaických panelů lze bezpečně použít model SunBrush Mobile Crane. Čistící jednotka je montována na výložník jeřábu nebo zvedací plošiny, takže se dá nainstalovat i ve větších výškách.

SBM WallCleaner

Pomocí SunBrush® mobil WallCleaner lze rychle a efektivně čistit vnitřní a vnější fasády budov. Čisticí stroj se dá pohodlně naložit na standartní vozidla jako třeba teleskopické nakladače a zvedací plošiny, tudíž využívá hydrauliky vozidla.